“DJECA OKO NAS”-izložba fotografija djece nacionalnih manjina

Autor: Natko Rupčić, 2. 10. 2023.

Poštovani,

s radošću Vas pozivamo da budete naši gosti na otvaranju izložbe "Djeca oko nas" (projekt Saveza društava "Naša djeca"), u knjižnici i čitaonici Simo Mraović Gvozd, u ponedjeljak 02.10.2023.godine u 18.30 sati.
Izložbu smo postavili s takvim uživanjem, gledajući ljepotu raznolikosti naše djece. Nadamo se da ćete biti u mogućnosti prisustvovati otvaranju izložbe, koja je samo početak obilježavanja Dječjeg tjedna jer nastavljamo nizom zanimljivih radionica.
Veoma smo ponosni što srpsku nacionalnu manjinu u Hrvatskoj ovdje predstavljaju djeca iz našeg pododbora.
Srdačan pozdrav,
Senka Crevar, predsjednica SKD Prosvjeta pododbor Vrginmost

“DJECA OKO NAS”

izložba fotografija djece nacionalnih manjina

Savez društava „Naša djeca“ Hrvatske najveća je i najstarija organizacija za djecu u Hrvatskoj koja već punih 72 godine brine o njima. Od mnogobrojnih aktivnosti već trideset godina aktivno radi i na promicanju dječjih prava i dječje participacije u Hrvatskoj.

Izložba fotografija “Djeca OKO nas” proizašla je iz projekta Saveza društava “Naša djeca” Hrvatske i Društva “Naša djeca” Opatija, a koji se bavi odgojem za obrazovanje o dječjim pravima, identitetu nacionalnih manjina i multikulturalizmu u Republici Hrvatskoj, uz podršku Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske za šk. godinu 2021./2022.

Inovativnost projekta je u tome da smo željeli djecu i odrasle upoznati i predstaviti im nacionalni i kulturni identitet etničkih i vjerskih manjina koje žive u Hrvatskoj, i to očima, snovima, željama, svakodnevnicom djece kroz fotografski objektiv i umjetničku i dokumentarističku fotografiju fotografa i putopisa Saše Pjanića.

Izložbu „Djeca OKO nas“ čine trideset i dvije umjetničke fotografije odnosno šesnaest diptiha djece i autorskih tekstova o njima, poznatog i nagrađivanog hrvatskog fotografa i putopisca Saše Pjanića. Jedna fotografija prikazuje djecu snimljenu u nacionalnim i tradicionalnim nošnjama te u njihovim autentičnim sredinama koje nose prepoznatljiv identitet i ljepotu različitosti i bogatstvo suživota čak petnaest nacionalnih manjina koje žive na našim prostorima (albanska, bošnjačka, crnogorska, češka, mađarska, makedonska, poljska, romska, ruska, rusinska, slovačka, slovenska, srpska talijanska, ukrajinska) i jedan hrvatski diptih zvončara i zagorske nošnje. Druga fotografija nosi poruku koja povezuje svako dijete u bilo kojem dijelu svijeta, a to su dječje želje, snovi, ljepota igre, sloboda duha i pogled u budućnost.

Izložba je putujućeg karaktera, otvorena je ove godine u Lovranu, a dosad je posjetila Čakovec, Zabok, Veliku Goricu, zatim je bila na Danima nacionalnih manjina u Novinarskom domu u Zagrebu te u Češkoj besedi u Zagrebu, nakon koje dolazi u Vrginmost te nastavlja svoj put po Hrvatskoj …

« Svibanj 2024 »

Osnovna škola Gvozd / Ul. kralja Petra Svačića 21, HR-44410 Gvozd / www.os-gvozd.skole.hr / os-gvozd@os-gvozd.skole.hr